Horákovi

17. srpna 2007 v 16:21 | Tálinka
Příběhy, v nichž se spolu sžívají dva úplně odlišní lidé, mívají u diváků úspěch. Hrdinové obvykle mají dobrou vůli najít kompromis, přesto jim jejich různé dosavadní životní zkušenosti brání najít dostatek pochopení pro toho druhého.
O situační humor většinou nebývá nouze.
A což teprve, když je těch lidí na nový společný život hned sedm! To je případ rodinného seriálu Horákovi, který od září uvádí Česká televize.
Ony jsou z Brna, jsou zvyklé na pohodlný život, vlastní pokoje a zdravé snídaně. Oni jsou Pražáci, zvyklí se ráno mačkat v jedné koupelně, kde občas někdo vytře mokrou podlahu tričkem, a jsou pyšní na rodinný recept na klobásky. Učitelka Lucie (LUCIE BENEŠOVÁ) s Janem kdysi chodila, ale pak se vdala za staršího muže a odstěhovala se do Brna. Narodily se jí dvě dcery a řadu let pak trávila jako hospodyňka udržováním "rodinného krbu" a nákupy.
Nakonec se rozvedla a musí začít znovu. Jan (IGOR BAREŠ) vlastní hospodu, je trenérem žákovského fotbalového mužstva a po smrti manželky zůstal sám se třemi syny. Lucie a Jan kdysi žili v jedné čtvrti, po letech se znovu potkali a rozhodli se pro společný život v Janově domku na pražském předměstí. A právě jejich svatbou seriál začíná.
NA RODINNÁ DRAMATA S NADHLEDEM
V určitých bodech námět připomíná úspěšný americký sitcom Krok za krokem, v řadě věcí se však seriály liší. Je to jednak mnohem větší počet prostředí, v nichž se české postavy pohybují, a jiný je i jejich humor. Situace ze života Horákových jsou realistické a vlastní našemu prostředí.
V českém seriálu se neobjeví ani typická rekvizita amerických sitcomů, kterou je přimíchaný smích publika. Postavy budou samozřejmě řešit i nepříjemné situace, jako je třeba nedostatek peněz, ale ani z toho se hrdinům nepodlomí kolena. "Zápletky jsou sice ze života, ale podané lehkou formou, tak aby se divák spíš smál, než s hrdiny prožíval drama. Toho je v životě dost, tak proč se na vážná témata nepodívat s nadhledem?" říká producent a autor projektu Filip Bobiňski.
"Horákovi jsou komediální rodinný seriál, ale mají v sobě i romantické prvky, zvláště jeden velký příběh lásky nevlastního bratra a sestry," dodává režisér Tomáš Krejčí.
MY HOLKY A VY KLUCI
Velký prostor v seriálu dostávají potomci novomanželů. Evě, starší Luciině dceři, je necelých sedmnáct, je to rebelka a má pocit, že jí nikdo nerozumí. V seriálu ji hraje Hana Vagnerová, známá ze seriálu On je žena! Eva by se nejraději vrátila do Brna za mladým muzikantem, se kterým se kvůli stěhování do Prahy rozešla.
Právě do ní se ale zamiluje nejstarší Janův syn Tomáš (JAKUB CHROMEČEK), nadšený fotbalista, ale jinak flegmatik, který je ve vztahu k ženám stydlivý. Luciina mladší dcera Tereza (11 let) je ztělesněním rčení Co na srdci, to na jazyku. Chytrou a společenskou, ale trochu sobeckou a rozmazlenou Terezu v seriálu ztvárňuje Mariana Prachařová.
Tereza začne v Praze chodit do třídy s Janovým prostředním synem Ondrou (JAN KOMÍNEK), který svým chováním snad nejvíc připomíná animovanou postavičku Barta Simpsona. Je to nenapravitelný provokatér a vůdce party, který školu považuje za vězení. Že to s ním jeho nevlastní sestra a spolužačka Tereza nebude mít jednoduché, naznačuje už to, že jí Ondra zakáže ve třídě cokoliv říci o jejich nové společné rodině.
Nejmladší bratr - sedmiletý Kuba (MAREK ZEMAN), je hodné dítě, které potřebuje pozornost druhých a zamiluje si každého, kdo se mu věnuje. Mezi zajímavé vedlejší postavy patří Luciina matka Zdena, s jejíž postavou se na obrazovky vrací JANA ŠULCOVÁ, Janův bratr a spolumajitel hospůdky Standa (JAN HRABĚTA) a také energická Luciina kamarádka a kolegyně ze školy Soňa (NELA BOUDOVÁ).
O INSPIRACI
Seriál Horákovi vzniká v produkci společnosti Dramedy Productions, která před dvěma lety pro Novu natočila tři řady seriálu Redakce. Stejně jako Redakce i Horákovi mají zahraniční předlohu. "Vycházíme ze španělského formátu, který jsme použili jako inspiraci," říká producent Dramedy Productions a autor projektu Filip Bobiňski. Znamená to, že si producenti sami najdou záměr seriálu, načrtnou postavy, obsazení i obrazové ztvárnění díla a scenáristé pak příběhy píší pod jejich vedením.
SVATBA JAK SE PATŘÍ
A které natáčení bylo zatím nejsložitější? "Nejnáročnější byla výpravná, obrazově krásná scéna svatby do úvodu prvního dílu, která se dělala v novogotickém kostele sv. Antonína na Strossmayerově náměstí v Praze. Všechno muselo být dokonalé, herci krásní a hezky oblečení, kostel nasvícený, na svatbě se sešly úplně všechny hlavní postavy a ještě kompars," vysvětluje vedoucí výroby Petr Šizling.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Posloucháš Flipsyde?

Ano 44.4% (4)
newim 11.1% (1)
ne 44.4% (4)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama